Józef Michał Mrozowicki, urodzony 9 października 1913 roku w Korabnikach, był postacią niezwykle istotną dla polskiej historii oraz młodzieżowego ruchu społecznego. Jego życie zakończyło się w tragicznym dniu 21 czerwca 1940 roku w Palmirach.
W ciągu swojego krótkiego, ale intensywnego życia, Mrozowicki pełnił wiele znaczących ról. Był komendantem głównym Legionu Młodych, organizacji, która skupiała młodzież pragnącą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu losów ojczyzny. Jako prezes Legionu Młodzieży Polskiej, starał się inspirować młodych ludzi do działania na rzecz swojego kraju.
Dodatkowo, Mrozowicki był również redaktorem naczelnym pisma Kuźnia Młodych, gdzie jego publicystyka miała na celu edukację i mobilizację młodych umysłów.
Życiorys
Józef Mrozowicki przyszedł na świat 9 października 1913 roku w Korabnikach. Był on najmłodszym synem Adama Kazimierza, ziemianina oraz Zofii Janiny z Żelskich z Husiatyna. Wskutek tragicznych okoliczności, po śmierci swojego ojca w I wojnie światowej w 1914 roku, matka zdecydowała się sprzedać majątek, co zmusiło Józefa do częstych przeprowadzek.
W okresie swojego dzieciństwa mieszkał w Poznaniu, gdzie kształcił się w Gimnazjum Św. Łazarza. Następnie spędzał czas w Zakopanem, Żywcu oraz we Lwowie, gdzie uczęszczał do Ojców Zmartwychwstańców. Ostatecznie zakończył edukację w Toruniu, gdzie uzyskał maturę w 1934 roku w klasie humanistycznej w Gimnazjum Akademickim (VI Gimnazjum Kopernika). W tym czasie nawiązał współpracę z „Strażą Przednią”, organizacją promującą wychowanie patriotyczne, której założycielem był Adam Skwarczyński, mentor Mrozowickiego.
Józef był również redaktorem naczelnym młodzieżowego czasopisma „Nasze Prace”, które znajdowało się w kręgu „Straży Przedniej”. Na początku 1932 roku współpracował z czasopismem „Kuźnia Młodych”, gdzie zdobył uznanie jako laureat konkursu na kontynuację powieści „Nieznanym szlakiem”. Był autorem licznych artykułów dotyczących zagadnień polityczno-społecznych oraz współczesnej literatury polskiej. Od roku 1933 sprawował rolę redaktora tego pisma.
W 1934 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, kładąc nacisk na filologię polską, a jednocześnie angażując się w działalność redakcyjną i publicystyczną. W latach 1935-1936 pełnił funkcję naczelnym redaktorem „Kuźni Młodych”, gdzie blisko współpracował z przyszłymi przedstawicielami elity intelektualnej, takimi jak Jan Twardowski, Kazimierz Brandys, Jan Kott, Wojciech Żukrowski, Tadeusz Hołuj, Gustaw Herling-Grudziński, Stefan Kisielewski, Ryszard Matuszewski, oraz Zygmunt Kałużyński.
W 1937 roku objął stanowisko sekretarza redakcji tygodnika „Zaczyn”, związanym z sanacyjną prawicą, dążącym do wpływania na politykę państwową. Działalność jego była również związana z Legionem Młodych, gdzie 15 maja 1938 roku na Kongresie w Krakowie został wybrany na komendanta głównego legionu. Po rozłamie w organizacji z 1936 roku, pozostałe grupy przyłączyły się do Obozu Zjednoczenia Narodowego, jednak pod jego przewodnictwem wkrótce podjęto decyzję o zjednoczeniu Legionu Młodych z Związkiem Polskiej Młodzieży Demokratycznej RP.
Na przełomie 1938 roku, po utworzeniu Legionu Młodzieży Polskiej, został jego pierwszym prezesem. Brał także udział w organizacji konspiracyjnej „Związek Trzynastego Maja”. W marcu 1938 roku uczestniczył w I Kongresie Polaków w Niemczech w Berlinie. Jego działania zostały docenione przez premiera Sławoja Składkowskiego, który odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi 10 listopada 1938 roku.
W trakcie września 1939 roku, jako redaktor w Polskim Radiu, tworzył odezwy oraz komunikaty dotyczące mobilizacji i obrony Warszawy. Odmówił ewakuacji, zgłaszając się na ochotnika do obrony stolicy, gdzie brał udział w walkach na Ochocie. 8 października tego samego roku, wraz z Lechem Sadowskim oraz innymi działaczami, powołał tajną organizację wojskową, która następnie przyjęła nazwę P.O.W. oraz nawiązała kontakt z Służbą Zwycięstwu Polski.
Po aresztowaniu swojego poprzednika, Mrozowicki przejął dowództwo batalionu. W marcu 1940 roku został aresztowany przez Gestapo w swoim mieszkaniu. Został poddany przesłuchaniom i osadzony na Pawiaku do czerwca. Nocą z 20 na 21 czerwca został zamordowany przez Niemców w Palmirach. Przez zaufanego strażnika więziennego wysłał dwa listy do rodziny. W pierwszym liście pisał z dumą: „a jednak wytrzymałem”, a w drugim żegnał się, stwierdzając, „że nie żałuje niczego, z tego co zdziałał”.
W dniu 5 sierpnia 1939 roku poślubił Annę Diakonow, działaczkę Legionu Młodych, a po wojnie wdowała kontynuowała działalność w Armii Krajowej, także jako sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny wyszła za mąż za starszego brata Mrozowickiego, który był kapitanem żeglugi wielkiej.
Przypisy
- Powstańcze Biogramy – Anna Mrozowicka [dostęp 20.11.2018 r.]
- J. Junosza Zdrojewski, Zalążek ruchu oporu. Nad mogiłami palmirskimi, [w:] „Gazeta Ludowa”, nr 169, Warszawa 22.06.1946 r.
- Korespondencja Lecha Sadowskiego i Józefa Mrozowickiego oraz wycinki prasowe i opracowania, [w:] the Jozef Pilsudski Institute w Nowym Jorku, collection No. 82, papiery Tadeusza Aleksandra Pawłowicza.
- Encyklopedia Gdyni (biogram Żelskiej-Mrozowickiej Zofii Janiny), Gdynia, s. 984, 2006 r.
- [[Encyklopedia Gdyni]] (biogram Mrozowickiego Jana Klemensa), Gdynia, s. 481, 2006 r.
- Kuźnia Młodych nr 13/1933 z dnia 01.10.1933 r.
- Kuźnia Młodych, nr 4/1934 z dnia 15.02.1934 r.
- Kuźnia Młodych, nr 5/1934 z dnia 01.03.1934 r.
- Kuźnia Młodych nr 4/1932 z dnia 15.03.1932 r.
- EdwardE. Muszalski, Mrozowicki Józef Michał, [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. XXII, s. 208-209, 1977 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Aleksander Adler | Tadeusz Gdula | Ryszard Majdzik | Kazimierz Korabiński | Jacek Krupa | Robert KościelnyOceń: Józef Mrozowicki (1913–1940)