Aleksander Adler, znany również jako Eliasz Adler, był polskim adwokatem pochodzenia żydowskiego, którego życie i działalność miały istotny wpływ na społeczność Krakowa. Urodził się w 1890 roku w Skawinie, a jego kariera zawodowa była silnie związana z krakowskim środowiskiem prawniczym.
Adler pełnił również funkcję radnego miejskiego Krakowa, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy lokalnej społeczności. Niestety jego życie zakończyło się tragicznie; zmarł 10 października 1942 roku w Auschwitz-Birkenau, zostawiając po sobie niezatarte ślady w historii miasta.
Życiorys
Urodzony w czasach burzliwych zmian, Aleksander Adler aktywnie uczestniczył w Legionach Polskich. W latach 1917-1918 służył w armii austriackiej, a od 1919 roku kontynuował swoją służbę w oddziałach polskich. Po ukończeniu studiów prawniczych, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1918 roku, a do 1920 roku praktykował jako adwokat.
W okresie wojny polsko-bolszewickiej, od 1920 do 1921, pełnił służbę wojskową. Po wojnie powrócił do pracy w kancelariach adwokackich, a w 1935 roku objął kierownictwo własnej kancelarii. Jego działalność prawnicza obejmowała również współpracę ze Stanisławem Dubois.
W 1924 roku dokonał zmiany imienia, rezygnując z „Eliasza” na rzecz „Aleksandra”. Wspólnie z innymi, stał się współzałożycielem spółdzielni „Czytelnik”, która miała na celu promowanie literatury i kultury. W okresie międzywojennym, jako ważna postać, przewodniczył Związkowi Żydowskich Uczestników Walki o Niepodległość.
Na przełomie lat 1938 i 1939, Adler został wybrany na radnego miejskiego Krakowa, reprezentując Stronnictwo Demokratyczne. W czasie podziału Galicji między Sowietów a Niemców, które miało miejsce w latach 1939-1941, przez pewien czas przebywał we Lwowie. Ostatecznie powrócił do Krakowa na początku 1941 roku.
W obliczu trudnych czasów, zasiadał we władzach konspiracyjnego Stronnictwa Demokratycznego, które odtwarzał w Krakowie. Niestety, 18 stycznia 1941 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich. Z tego miejsca, jego los wiódł do KL Auschwitz, gdzie w październiku 1942 roku stracił życie w tragicznych okolicznościach.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tadeusz Gdula | Ryszard Majdzik | Kazimierz Korabiński | Jacek Krupa | Robert Kościelny | Józef Mrozowicki (1913–1940)Oceń: Aleksander Adler