Wojciech Łańcucki


Wojciech Łańcucki był znaczącą postacią w historii polskiego prawa oraz nauki. Urodził się około 1610 roku w Skawinie, a swoją życiową drogę zakończył 25 lipca 1686 roku w Krakowie.

W ciągu swojej kariery stał się uznawanym prawnikiem, który zyskał sobie szacunek jako profesor oraz rektorAkademii Krakowskiej. Jego wkład w rozwój edukacji oraz w prawodawstwo miał znaczący wpływ na ewolucję myśli prawnej w Polsce.

W kontekście jego działalności naukowej, Łańcucki nie tylko kształcił przyszłe pokolenia prawników, ale także był zaangażowany w promowanie idei związanych z prawem i sprawiedliwością.

Życiorys

Wojciech Łańcucki wywodził się z tradycyjnej rodziny mieszczańskiej. W 1626 roku ukończył rejestrację na studia w Akademii Krakowskiej. Chociaż uzyskał stopień bakalaureata z filozofii w 1633 roku, magisterium z sztuk wyzwolonych przyznał mu Uniwersytet w 1636 roku. Po przyjęciu święceń kapłańskich około 1638 roku, rozpoczął swoją działalność w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. W 1641 roku, na wezwanie prymasa Macieja Łubieńskiego, objął rolę prefekta Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

W wyniku różnych zawirowań, w tym zagrożenia utratą członkostwa Kolegium Większego, do którego przystąpił 20 marca 1646 roku, stołując się w Krakowie, Łańcucki podjął wykłady na Wydziale Filozoficznym. W 1648 roku pełnił funkcję dziekana tego wydziału. Jego dalsze kroki skierowały go w stronę studiów prawniczych, co doprowadziło do przeniesienia do Kolegium Jurystów w 1651 roku. Zgodnie z tradycją Kolegium Prawniczego, 28 września 1651 roku wyjechał po raz kolejny do Poznania, tym razem w roli rektora Akademii Lubrańskiego.

W tym okresie posiadał już kanonię św. Anny, a w 1653 roku dodatkowo uzyskał kanonię w kolegiacie Wszystkich Świętych oraz probostwo w Luborzycy. Jednak jego kariera natrafiła na przeciwności losu z powodu oblężenia Krakowa i szwedzkiej okupacji. Pozostawał w Uniwersytecie jako zdecydowany przeciwnik przysięgi wierności Karolowi Gustawowi, a także brał udział w mieszczańsko-uniwersyteckim spisku przeciwko Szwedom. Dopiero po uwolnieniu miasta, Łańcucki mógł przystąpić do ostatniej dysputy w celu uzyskania stopnia doktora praw, który zdobył w jesieni 1658 roku.

Od 1661 roku, aż do 1683 roku, wielokrotnie wybierano go na rektora Akademii Krakowskiej. Sprawując swoje obowiązki, wielokrotnie zabiegał o wsparcie dla Uniwersytetu podczas sejmów z lat 1661 i 1670, sejmików, oraz w kontaktach z królewskim dworem i przychylnymi Akademii magnatami. Ostatecznie naraził się biskupowi Andrzejowi Trzebickiemu, co sprawiło, że przez dziesięć lat czekał na przyjęcie do kapituły krakowskiej, do której ostatecznie został wybrany w 1669 roku, ale w jej szeregi wszedł dopiero po śmierci biskupa Trzebickiego w 1680 roku.

Rok 1681 przyniósł mu awans na stanowisko sekretarza królewskiego. Jako rektor Akademii, dokładał starań, aby zapobiegać rozprzężeniu dyscypliny wśród studentów, co dokumentują przez niego wydane zawiadomienia o zaniedbywaniu wykładów oraz cenzury prac drukarskich z lat 1668 i 1683. Przywiązany do Uniwersytetu, w testamencie przekazał liczne legaty dla Kolegium Prawniczego, a także na budowę kolegiaty św. Anny, kościoła i szpitala w Luborzycy. Dodatkowo ustanowił fundację stypendialną dla dwóch studentów pochodzących ze Skawiny oraz dla nauczyciela miejscowej szkoły parafialnej.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Czesław Droździewicz | Henryk Pachoński | Maria Łyczko

Oceń: Wojciech Łańcucki

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:25